• Organizácia dňa v materskej škole

        • 07:00 - 08:45 Materská škola zahajuje svoju prevádzku v oboch triedach naraz. Počas tohto času sa môžu deti hrať, cvičiť, maľovať, vyrábať rôzne výrobky, čítať knižky alebo sa zapájajú do (zámerne alebo nezámerne) riadených činností pripravených učiteľkami. 

           

          08:45 - 09:15  V tomto čase je pripravená desata, deti ju môžu ísť jesť postupne. 

           

          09:15 - 09.25 Deti spoločne absolvujú sociálny kruh, ktorého cieľom je podporovať priateľské vzájomné vzťahy, budovať pozitívnu sociálnu klímu, orientovať sa v emóciách, hrať sa inkluzívne a prosociálne hry, riešiť dilemy vhodného správania sa literárnych postáv, hodnotiť dodržiavanie spoločných triednych pravidiel. 

           

          09:25 - 10:00   Pokračujeme v činnostiach podľa výberu detí a v riadených činnostiach pripravenými učiteľkami. 

           

          10:00 - 10:10 Prebieha spoločná aktivita Stimulačná 10-minútovka, počas ktorej sa hráme hry a realizujeme cvičenia zamerané na stimuláciu čiastkových psychických funkcií

           

          10:10 - 11:30 Pokiaľ sa deti doteraz nehrali a nerealizovali činnosti v exteriéri, tzn. vonku na školskom dvore, v lese, na multifunkčnom ihrisku, na futbalovom ihrisku alebo v blízkom okolí, na pobyt a činnosti vonku sa deti chystajú a idú von. Dĺžku času pobytu vonku pružne upravujeme podľa počasia.

           

          11:30 - 12:00 Deti obedujú spoločne s učiteľkami.

           

          11:55 - 14:20   Po obede si deti umývajú zúbky a pripravujú sa na odpočinok (min. 30 min). Deti, ktoré nezaspia, môžu vstať a zapojiť sa do pripravených riadených aktivít, alebo sa venovať vlastnej hre, ktorá neruší spiacich kamarátov. Ak nespí celá trieda detí, v prípade teplého počasia sú deti vonku. Predškoláci tento čas využívajú k stimulácii fonematického uvedomovania podľa Tréningu Eľkonina, trénujú grafomotorické zručnosti v cielených aktivitách, alebo sa venujú matematike podľa Hejného metódy. Individuálne trénujú svoje čiastkové psychické funkcie ako súčasť prípravy na školu.

           

          14:20 - 17:00  Postupne vstávajú všetky deti a idú sa naolovrantovať. Potom pokračujú v hre, alebo pracujú s pani učiteľkou, v teplejšom období idú na školský dvor. Ak sú deti prihlásené do krúžkov, zúčastňujú sa krúžkovej činnosti podľa týždenného rozpisu. Rodičia si svoje deti z materskej školy môžu vyberať od 14.30 do 17.00. O 17.00 končí prevádzka materskej školy. 

           

           

        • Sociálny kruh

        • Sociálny kruh predstavuje dôležitú a neodmysliteľnú súčasť denného režimu inkluzívne zameranej materskej školy. Ide o činnosť, ktorá sa cielene zameriava na zdravý sociálno-emocionálny rozvoj detí prostredníctvom motivovaných situácií v prepojení s reálnym životom.

          Hlavnou úlohou sociálneho kruhu je

          • budovať pozitívu sociálnu klímu skupiny/triedy s akceptovaním osobnosti každého dieťaťa,
          • podporovať priateľské vzájomné vzťahy a
          • pozitívne ovplyvňovať postoje a správanie dieťaťa

          Obsahom sociálneho kruhu môžu byť inkluzívne a prosociálne hry, čítanie kníh, tematické rozprávanie alebo dramatické činnosti. Realizácia sociálneho kruhu je silne emocionálne zážitková, aby dieťaťu pomohol pochopiť už získané sociálne zručnosti alebo získať nové skutočnosti. Sociálny kruh prezentuje pozitívne vzorce správania so zameraním na ich morálne hodnotenie. Dieťa tak praktickými a interaktívnymi dostáva okamžitú spätnú väzbu, ktorou je posilňovaný vhodný typ správania a konania, je ponúknutá pomoc v orientovaní sa v emóciách a v ich spracovaní. Súčasťou týchto hier je osobná reflexia, ktorá sa zameriava na prezentáciu prežitého.

          Hry majú variabilný obsah a záleží len od pedagóga, na ktoré sociálne zručnosti a emócie sa chce zamerať a ako si hru prispôsobí pre svoju cieľovú skupinu detí. Sociálny kruh tak môže byť zameraný na uplatňovanie spolupráce, pomoci, darovanie, delenie sa ako najzákladnejších prejavov prosociálneho správania. Hry v rámci sociálneho kruhu môžu pomôcť nahliadnuť do oblastí ľudských vlastností a emócií cez empatiu a asertivitu. V každom prípade by nemal byť statický, ale svojou dynamikou by mal zabezpečiť zážitok, činnosť a aktivitu každého dieťaťa.
           
          Sociálny kruh ako celok prispieva k rozvoju elementárnych základov všetkých kľúčových kompetencií vymedzených Štátnym vzdelávacím programom pre predprimárne vzdelávanie v materských školách. Dominantné postavenie v ňom má:
          rozvoj komunikačných kompetencií (komunikačne a argumentačne riešiť rôznorodé individuálne i spoločenské situácie),
          rozvoj kompetencií riešiť problémy, tvorivo a kriticky myslieť,
          rozvoj sociálnych a personálnych kompetencií (intrapersonálne - tvorba vlastnej identity,
          sebapoznávanie, sebaakceptovanie, sebahodnotenie, interpersonálne - poznanie, pochopenie a rešpektovanie identity iných, spolupráca a kooperácia).
           
          Zavedením sociálneho kruhu ako súčasť denného režimu napomáhame vytvoriť bezpečný a zdravý sociálny priestor podporujúci inklúziu detí.
  • Počítadlo návštev

    Počet návštev: 917