Kódex komunikácie medzi pedagógmi a rodičmi
Komunikácia medzi rodinou a materskou školou je založená na vzájomnej dôvere, partnerstve a rešpekte. Pre úspešný posun dieťaťa je nevyhnutná funkčná spolupráca rodiny a materskej školy. Cieľom úspešnej komunikácie a spolupráce je vždy prospech a rozvoj dieťaťa.
- Rodič rešpektuje učiteľku ako odborníka vo svojej profesii, uznáva jej rozhodovacie kompetencie v oblastiach, za ktoré z titulu svojej profesie zodpovedá. Každá učiteľka má individuálny štýl práce, ktorý je v súlade s princípmi tejto školy a v súlade so školským vzdelávacím programom.
- Učiteľka rešpektuje rodiča ako osobu, ktorá svoje dieťa dobre pozná a zodpovedá za ňho. Rodič môže po predchádzajúcom dohovore vstupovať do procesu výchovy a vzdelávania v materskej škole a zúčastniť sa tohto procesu.
- Konkrétne pravidlá komunikácie si nastavia jednotlivé učiteľky individuálne. Rodič tieto pravidlá rešpektuje, rovnako rešpektuje pracovnú dobu učiteľky.
- Pri riešení problémových situácií sa rodič najprv obracia na triednu učiteľku. Pokiaľ rodič vníma, že sa situácia nerieši dostatočne kompetentne, obráti sa na vedenie materskej školy. Dospelí nikdy svoju nespokojnosť nezmieňujú pred dieťaťom a dieťa do riešenia situácie nezaťahujú. Takéto konanie je veľkou prekážkou v ďalšom výchovno-vzdelávacom pôsobení.
- Pokiaľ sa rodič a učiteľka potrebujú stretnúť, dohodnú sa na osobnej schôdzke a vopred sa oboznámia s dôvodom stretnutia. V čase výchovno-vzdelávacieho procesu sa učiteľka venuje deťom, nemôže plnohodnotne komunikovať s rodičom.
- Učiteľka a rodič udržujú formálny a zdvorilý spôsob komunikácie, komunikujú otvorene popisným jazykom a s rešpektom. Do komunikácie nepatrí ponižovanie, zosmiešňovanie, urážanie alebo napádanie. Obe strany svojim správaním a konaním prispievajú k pozitívnej atmosfére v materskej škole.
Spracované podľa dobrej praxe ZŠ a MŠ Praha 8, Lyčkovo náměstí 6.