• Materská škola Nižný Klátov sa nachádza cca 10 km od mesta Košíc v obci Nižný Klátov. Jej zriaďovateľom je obec Nižný Klátov. Je to dvojtriedna materská škola s kapacitou detí 38. Materskú školu navštevujú prevažne deti z obce, no záujem o výchovu a vzdelávanie v nej prejavujú aj rodičia z okolitých obcí a z mesta. Záujem o materskú školu prevyšuje jej kapacitu. Materská škola pokiaľ má voľné kapacity prijíma aj deti od 2 rokov, no prevažne ju navštevujú deti od 3 rokov.

Materská škola disponuje vlastným školským dvorom, v blízkosti sa nachádza aj futbalové a multifunkčné ihrisko. Tieto vonkajšie priestory sú využívané okrem rekreačnej funkcie aj na cielenú výchovu a vzdelávanie detí. Ihneď za budovou sa nachádza les a potok, sú rovnako často deťmi navštevované. Materská škola je veľmi kvalitne vybavená, má interaktívnu tabuľu a množstvo edukačných pomôcok a vybavenia. Tie sú každý rok dopĺňané podľa potrieb a záujmu detí.

Pri materskej škole funguje školská jedáleň z vlastnými priestormi v budove školy.

V materskej škole pracujú 6 pedagogickí zamestnanci – 4 plne kvalifikované učiteľky pre predprimárne vzdelávanie a 1 pedagogická asistentka. Všetci pedagogickí zamestnanci si neustále rozširujú svoje profesijné kompetencie formálnym a neformálnym vzdelávaním a zvyšujú si tak svoju odbornosť o nové pedagogické trendy a prístupy.

Materská škola je inkluzívnou materskou školou. Okrem preferencie prístupu vo vzťahu k individualizácii dieťaťa sa v materskej škole vzdelávajú aj deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorým sa materská škola snaží vytvárať čo najefektívnejšie podmienky k výchove a vzdelávaniu a samozrejme k socializácii do intaktného kolektívu. Ďalšou charakteristikou je kvalitná a odborná príprava detí na vzdelávanie v základnej škole. Pedagogickí zamestnanci cielene a cieľavedome rozvíjajú u detí schopnosti a zručnosti potrebné k učeniu sa. Zameriavajú sa na stimuláciu čiastkových psychických funkcií, rovnako dôležito vnímajú aj potrebu orientovať sa na sociálno-emocionálny vývin dieťaťa a na podporu jeho socializácie.

V materskej škole sa organizujú aj doplnkové aktivity: korčuľovanie, plávanie, lyžovanie podľa záujmu rodičov a podľa aktuálnych možností. Samozrejmosťou je krúžok anglického jazyka a hudobný krúžok. Materská škola pripravuje aj množstvo školských a mimoškolských aktivít pre deti aj pre rodičov (napr. oslavy MDD, besiedky, výlet, exkurzie, Kávička v škôlke pre rodičov atď.).

Ďalšou charakteristikou materskej školy je prístup pedagogických zamestnancov k adaptačnému pobytu a k adaptácii detí na nové prostredie. Prispôsobujú podmienky veľmi individuálne tak vo vzťahu k deťom ako aj k rodičom, neodmieta rodičov, naopak víta ich aktívnu účasť na pomoci dieťaťu adaptovať sa na prostredie materskej školy a ponúka priestor k ich prítomnosti na výchovno-vzdelávacích činnostiach.